Plastická chirurgie

Kyselina hyaluronová - elixír mládí pokožky

Kyselina hyaluronová má blahodárné účinky na stárnutí pokožky. Tvoří jednu z hlavních složek mezibuněčné hmoty a je součástí pojivových, epiteliálních a nervových tkání. Ve velkém množství se nachází v očním sklivci, kůži a chrupavkách. Celkem 55 % z celkového obsahu této kyseliny v lidském těle se fyziologicky nachází v pokožce. Výzkumy prokázaly, že s přibývajícím věkem obsah kyseliny hyaluronové v pokožce rapidně klesá a tento pokles vede ke vzniku vrásek a dalším projevům stárnutí pokožky.

Kyselina hyaluronová neboli hyaluronan hraje základní roli při zachování napětí, pružnosti a poddajnost pokožky. Svými antioxidačními účinky ji chrání před volnými radikály, podporuje tvorbu kolagenu a podílí se na jiných důležitých biologických pochodech v pokožce. Stárnutím se koncentrace kyseliny v pokožce rapidně snižuje. Tím dochází k dehydrataci pokožky, které je příčinou jejího blednutí a vrásnění. Pravidelné dodávání této kyseliny mládí pleti je tedy velmi důležité pro její zdraví a mladistvý vzhled.

V kosmetice se kyselina hyaluronová dodává pokožce dvojím způsobem. Prvním z nich je klasická aplikace pomocí pleťových krémů a sér. Její hlavní nevýhodou je minimální vstřebatelnost do kůže. Molekuly hyaluronanu jsou totiž tak velké, že nemohou projít přes vrchní část kůže. Nové výzkumy v estetické dermatologie však vyvinuly přípravek, který dokáže dostat kyselinu až do střední části pokožky (dermis), kde vznikají vrásky. Přípravek Jalusint pracuje na základě prekurzorů* kyseliny hyaluronové a to konkrétně kyseliny glukuronové a N-acetylglukosaminu. Tyto dvě látky jsou pomocí liposomů transportovány do dermis, kde na základě chemické reakce vytvoří kyselinu hyaluronovou, která pokožku viditelně hydratuje a omladí. Laicky řečeno se jedná o dvě látky, které proniknou hluboko do kůže a tam teprve kyselinu hyaluronovou vytvoří. Momentálně zřejmě neexistuje žádný neinjekční přípravek s tak velkou účinností.

Druhý způsob aplikace kyseliny je injekční vpich čistého hyaluronanu v podobě gelu do problematické části pokožky. Tato metoda odstranění vrásek je velmi účinná a rychlá. K aplikaci není potřeba lokální anestezie a rekonvalescence trvá zhruba jeden den.

Blahodárné účinky kyseliny hyaluronové:

  • Zajištuje účinnou hydrataci
  • Má regenerační účinky
  • Chrání kůži před zevními vlivy
  • Udržuje pokožku a tkáně pevné a pružné
  • Vyhlazuje starší vrásky a oddaluje vznik nových
  • Účinně blokuje volné radikály
  • Zabraňuje vzniku strií
  • Výrazně koriguje problémové projevy pleti
  • Urychluje hojení ran
  • Brání vzniku jizev

To však není vše, hyaluronová kyselina se používá nejen k omlazení pleti. Její účinky se využívá již desetiletí také k léčbě popálenin a kožních vředů, v očním lékařství (např. transplantaci rohovky, operaci zeleného zákalu aj.) k léčbě osteoartrózy či k augmentaci v plastické chirurgii (např. vyplň vrásek, vtažených jizev, zvětšení prsou).

* Sloučeniny, které se účastní chemické reakce, kdy vzniká jiná sloučenina